Filtry plików umożliwiają określenie, które pliki i foldery mają zostać pominięte w procesie tworzenia kopii zapasowej.
Jeśli nie zostanie określone inaczej, filtry plików są dostępne w przypadku tworzenia kopii zapasowych zarówno na poziomie dysku, jak i na poziomie plików.
Aby włączyć filtry plików
Wyklucz pliki spełniające określone kryteria
Dostępne są dwie opcje o odwrotnym działaniu.
Przykład: Jeśli podczas tworzenia kopii zapasowej całego komputera w kryteriach filtrów zostanie określony plik C:\Plik.exe, w kopii zapasowej zostanie uwzględniony tylko ten plik.
Uwaga Jeśli w polu Format kopii zapasowej zostanie wybrana opcja Wersja 11 i lokalizacją docelową kopii zapasowej NIE jest chmura, ten filtr nie zadziała w przypadku kopii zapasowej na poziomie plików.
Przykład: Jeśli podczas tworzenia kopii zapasowej całego komputera w kryteriach filtrów zostanie określony plik C:\Plik.exe, zostanie pominięty tylko ten plik.
Można używać obu opcji jednocześnie. Druga z wymienionych opcji ma pierwszeństwo, tj. w przypadku określenia pliku C:\Plik.exe w obu polach plik ten zostanie pominięty podczas tworzenia kopii zapasowej.
Kryteria
Określ pełną ścieżkę do pliku lub folderu, zaczynając od litery dysku (w przypadku tworzenia kopii zapasowych danych systemu Windows) lub katalogu głównego (w przypadku tworzenia kopii zapasowych systemu Linux lub macOS).
Zarówno w systemie Windows, jak i Linux/macOS w ścieżce pliku lub folderu można używać ukośnika (np. C:/Temp/Plik.tmp). W systemie Windows można też używać tradycyjnego ukośnika odwrotnego (np. C:\Temp\Plik.tmp).
Określ nazwę pliku lub folderu, na przykład Dokument.txt. Zostaną wybrane wszystkie pliki i foldery o tej nazwie.
W kryteriach nie jest uwzględniana wielkość liter. Na przykład w przypadku określenia ścieżki C:\Temp zostaną też wybrane ścieżki C:\TEMP, C:\temp itd.
W kryterium można użyć jednego lub kilku symboli wieloznacznych (*, ** i ?). Można ich używać zarówno w pełnej ścieżce, jak i w nazwie pliku lub folderu.
Gwiazdka (*) zastępuje zero lub więcej znaków w nazwie pliku. Na przykład kryterium Dok*.txt obejmuje zarówno plik Dok.txt, jak i Dokument.txt
Dwie gwiazdki (**) zastępują zero lub więcej znaków w nazwie pliku i ścieżce, w tym znak ukośnika. Na przykład kryterium **/Dokumenty/**.txt oznacza wszystkie pliki TXT we wszystkich podfolderach wszystkich folderów Dokumenty.
Znak zapytania (?) zastępuje dokładnie jeden znak w nazwie pliku. Na przykład kryterium Dok?.txt obejmuje takie pliki jak Dok1.txt i Doki.txt, ale nie plik Dok.txt ani Dok11.txt.
Wyklucz pliki i foldery ukryte
Zaznacz to pole wyboru, aby pominąć pliki i foldery z atrybutem Ukryty (w przypadku systemów plików obsługiwanych w systemie Windows) lub o nazwie rozpoczynającej się od kropki (.) (w przypadku systemów plików w systemie Linux, takich jak Ext2 i Ext3). Jeśli folder jest ukryty, program wykluczy całą jego zawartość (w tym również pliki, które nie są ukryte).
Wyklucz pliki i foldery systemowe
Opcja ta ma zastosowanie tylko w przypadku systemów plików, które są obsługiwane przez system Windows. Zaznacz to pole wyboru, aby pominąć pliki i foldery z atrybutem Systemowy. Jeśli folder ma atrybut Systemowy, zostanie wykluczona cała jego zawartość (w tym pliki bez atrybutu Systemowy).
Wskazówka Atrybuty pliku lub folderu można sprawdzić we właściwościach pliku lub folderu lub przy użyciu polecenia attrib. Więcej informacji można znaleźć w Centrum pomocy i obsługi technicznej w systemie Windows.